ecay 154 Takipçi | 7 Takip
Glitter Words


Glitter Words


Kategorilerim

Sevdiğim Fotoğraflar

Gitmek İstediğim Yerler

Benim Tarzım

ŞEKER MALZEMELERİ

Gezdiğim Yerler

Evim İçin

Yaşam

nikah şekerleri

Mizah

Hobi

Çocuk

Haber

bebek şekerleri

sağlık

elişi modellerim

örgü teknik ve modelleri

kadın ve güzellik

bebek örgüleri

hamilelik-anne

SEPET MODELLERİ

KAPI SÜSÜ MODELLERİ

ALTIN YASTIĞI

DOĞUM ODASI SÜSLEMELERİ

LOHUSA ŞERBETİ VE KADEH MODELLERİ

PARTİ SÜSLEMELERİ

ahşap şeker mlz

ahşap şeker mlz modeller

biblolu bebek şekeri modelleri

biblolar

hazır bebek şekeri objeleri

çiçekler

mevlüt,bebek ve nikah şekeri için dini o

ÖRGÜ MODELLERİ

ŞAPKA,ATKI,ELDİVEN MODELLERİ

mutfak

ŞİFALI BİLGİLERR

tanıtımlarım

Diğer İçeriklerim (1034)


Tüm içeriklerim
Takipçilerim (154)
munev roz firlama sessizofke01 crazy41 gulayesk ozdemir tulaymert dilekalsancak blogekle hayris2 eyust yildizim1 hobibloglari sedence hawin1 reisinyeri hilalozel nstar cattik pambili internetkurdu sagliklibeslenme yagmurecem bensibel2 creen neseli63 yildizim6 esers serseriasiklar seyyahaile nergul64 mehtapcaisler yasemence2 pamugum hilalbulut raconkeserim alperensude tosyalim37 hande1996 gullerinkalbi yaraticilik yasemin66 mns nurdanay beatifulroses gullerinkalbi2 hersey07 nurom ensonvideo anneler anne adayları bu bloğa bakmadan geçmeyin!!!!!!!!!!!!!


tiryakisi olacaksınız!!!!
Bumerang - Yazarkafe


12 07 2014

Hamileler ve emzirenler oruç tutabilir mi

 

Hamileler ve emzirenler oruç tutabilir mi Prof. Dr. Bülent Tıraş hamilelerin ve emziren annelerin Ramazan'da sahura kalkmak şartıyla yeterli ve dengeli beslenme sağlayabilirlerse oruç tutmalarında bir sakınca olmayacağını belirtti.

 

Ramazan ayında hamilelerin ve emziren annelerin oruç tutup tutamayacağı merak konusu... Biz de kadınvekadın ekibi olarak bu konuyu işin uzmanına sorduk. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş anlattı.

Ramazan geldiğinde beslenme alışkanlıklarında değişme olmaktadır. Bunun sebebi alınan besinlerin farklı olması, karbonhidrat, yağ ve protein oranlarındaki farklılıklardır. Ramazan'da günlük besin tüketimi 3-4 öğünden, 2 öğüne düştüğü için düzende değişimler olur. Beslenme düzeninde, iftarda büyük bir öğün, sahurda ise daha küçük bir öğün yapılmaktadır. Bu durumda vücuda alınan besin miktarında belli bir sınırlama olur. Bu durum ise enerji alımının azalmasıyla kilo kaybına sebep olur. Bazen iftarda yoğun yemek tüketimi olduğunda ve yatıncaya kadar karbonhidrat oranı yüksek atıştırmalıklar yendiğinde kilo verme gerçekleşmeyebilir.

Hamileler ve emziren anneler oruç tutabilir mi?

Bu dönemde anne adaylarının ve emziren annelerin oruç tutup tutamayacağı oldukça merak edilen konular arasında yer alır. Yapılan araştırmalar beslenme düzeninde aşırılığa kaçılmadığında ya da az miktarda yemek yenilmediğinde, oruç döneminde vücudun PH dengesinin değişmediği yolundadır. Fakat bazı kişiler daha az yemek yiyebiliyor, bazıları ise aşırı yemek yiyebiliyor. Bu yüzden hamileler ve emzirenler için söylenebilecek, dengeli beslenme düzeni sağlanabilirlerse, Ramazan'da oruç tutabilirler.

Araştırmacılar bu konularda değişik çalışmalar yapmıştır. Yaş ortalaması 27 olan genel sağlık durumu iyi, emziren kadınların incelemesinde, oruç tutmalarına rağmen anne sütünün içeriğinin değişmediği belirlenmiştir. Bu anneler Ramazan'ın içinde incelendiği gibi, Ramazan sonrasında da 2 hafta boyunca izlenmiş, kolesterol ve trigliserit değerlerinin, laktoz, total yağ, protein gibi değerlerin incelenmesi için anne sütü örnekleri alınmıştır. Araştırma sonucunda Ramazan'da ve sonrasında herhangi bir değişim gözlenmemiştir. Yalnız Ramazan sonrasında olan ölçülerde kolesterol ve trigliserit değerlerinin biraz düşük olduğu tespit edilmiştir. Fakat anne sütünün değerlerinde bir değişim belirlenmemiştir.

Ramazan ayının başından itibaren vücuttaki su oranlarında fark edilecek derecede azalma meydana gelir. Ramazan'ın sonuna doğru bu su miktarı eski haline dönmeye başlar. Yapılan araştırmalar su miktarındaki azalmanın Ramazan'ın ilk haftasında daha belirgin olduğunu belirlemiştir. Bu dönemde su azalmasını mevsimler şartlar da etkilemektedir. Öğün sayısındaki azalma ve iştah değişimleri alınan besinler ve enerji alımıyla ilgilidir.

Oruç tutmak anne sütünü azaltır mı?

Bu konuda yapılan araştırmalarda anne sütü ve oruç arasındaki ilişki incelenmiştir. Anne sütü değişik etkilerden dolayı hacim ve içindeki bileşimleri etkilenebilir. Bu etkiler arasında annenin günlük beslenmesi yer alır. Araştırmalarda Ramazan devam ederken ve Ramazan sonrası 2 hafta süreyle, yaşları 17 ve 38 arasında olan annelerde yapılan çalışmalarda, anne sütü örnekleri alınmış. Bu çalışmada oruç tutan annelerde anne sütünün makro besin içeriğinde önemli bir değişiklik olmadığı tespit edilmiştir. Bunun bebeğin gelişimini etkilemediği ve kötü sonuçlara neden olmadığı belirlenmiştir. Burada anne sütünün Ramazan'da oruç tutmaktan değil, bu dönemde aldıkları besin miktarı ve türünde dolayı değişime uğrayabilir.

Anne adayları sahur be ifterda dengeli beslenerek oruç tutabilir

Günümüzde hamilelerin oruç tutması için olumsuz görüşler bulunmaktadır. Fakat yapılan araştırmalar anne adayında genel sağlık sorunu olmadığında ve gebelik açısından başka bir risk olmadığında oruç tutulabileceği tespit edilmiştir. Araştırmalarda Ramazan döneminde gebelerin biyokimyasal parametreleri, besin öğesi statüleri incelenmiştir. Buna göre anne adaylarının oruç tutarken sağlıklarında bir olumsuzluk belirlenmemiştir. Bu süreçte sahur ve iftar dönemi arasında, besin ve sıvı alımının azalması nedeniyle enerji depoları tükeneceğinden, anne adaylarında metabolizma yavaşlaması görülebilir.

Hamilelik döneminde sağlıklı kilo almak, bebeğin gelişiminde önemli bir rol oynar. Hamileliğin 2. üç aylık döneminde anne adayının yeterince kilo alamaması, bebeğin düşük ağırlıkta dünyaya gelmesine neden olmaktadır. Oruç tutmak bir kalori kısıtlamasına girmek değildir. İftar ve sahurda dengeli şekilde beslenildiği takdirde, anne adayının sağlıklı kilo alması mümkün olur. Bu süreçte oruç tutan ve tutmayan anne adaylarının açlık halinde aynı belirtileri verdiği, meydana gelen metabolik değişimlerin farklılık göstermediği, insülin ve kan şekeri seviyelerinde bile değişimlerin aynı olması sağlıklı bir gebelik geçiren anne adaylarının oruç tutacağını belirlemiştir.

Ramazan sürecince sağlıklı beslenmenin sağlanması

Oruç tutulan süreçte dengeli ve yeterli bir beslenme düzeni kuramayanlar, sistematik rahatsızlıkları olanlar, kontrollerini yerine getirmeyenler, belli zamanlarda ilaç alması gerekenler oruç tutmamalıdır. İftar zamanında mideye aşırı yüklenmemek amaçlanmalıdır. Azalan öğün sayısına uyum sağlanmalıdır. Aç kalma düşüncesiyle, aşırı miktarda yemek yenmemelidir. Oruç dönemlerinde öğün dengesini ayarlamak oldukça önemlidir. Yiyeceklerin iyi çiğnenmesi, meydana gelebilecek hazımsızlıkları önlemeye yardımcı olur. İftar ve sahur arasında ortalama olarak 4 tane öğün sığdırılabilir. İki öğünün ortasına 2 tane küçük öğün koyulmalıdır.

Hamilelerde sahursuz oruç tutmak sakıncalı mıdır?

Bu şekilde oruç tutmak sadece hamileler için değil, normal kişiler için de sakıncalıdır. İftarda yeterince doygunluk sağlamak için uygun besinler tüketilmelidir. Sahurda kalkıp, yemek yemek ise oldukça önemlidir. Sahurda yenen besinler gün içinde açlığı önleyen, açlığın süresini kısıtlayan ve kan şekerinin kontrol edilmesini sağlayan bir unsurdur. Ayrıca kişilerde yorgunluk, unutkanlık, dikkatsizlik gibi etkenleri önler. Hamilelerde bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkiler.

İftar sofrasında tüketilen besinlerin tok tutması, insan sağlığı için faydalı besin öğeleri içermesi, lif oranlarının yüksek olması, vitamin ve mineral açısından zengin olması gerekir. Her tür besinden yeteri kadar almak ve dengeli beslenmek gerekir. Kişilerde geçerli olan bu unsurlar, hamileler ve emziren kadınlar için de geçerlidir. Bu dönemde kurallara uygun şekilde tutulan orucun bir zararı bulunmamaktadır.

Kadinvekadin.net özel haberidir.

Yorum Yaz